Atrakcje

  • wyciąg nart wodnych
  • molo
  • amfiteatr
  • plaże miejskie
  • park z atrakcjami dla dzieci
  • kilka jezior w granicach miasta
  • kręgielnia
  • restauracje

Ostróda

Dawniej perła Prus Wschodnich, dziś letnia stolica Warmii i Mazur. Otoczona dziewięcioma jeziorami (!) Ostróda jest miastem dynamicznym. Latem odbywają się tu niezliczone imprezy i happeningi, m.in. cieszące się niezwykłą popularnością koncerty na molo nad Jeziorem Drwęckim.

Granicząca z nim promenada zaprasza do przytulnych kafejek i restauracji. Nieopodal majestatycznie wznosi się zamek krzyżacki. Przy odrobinie szczęścia można doznać uczucia podróży w czasie, biorąc udział w biesiadzie rycerskiej organizowanej przez tutejsze bractwo. W zamku mieszczą się muzeum i galeria, a także sala bankietowa. To właśnie do Ostródy zostało przywiezione ciało Ulricha von Jungingena po przegranej bitwie pod Grunwaldem. Kilkaset lat później mury zamku gościły Napoleona, który stąd dowodził swym imperium.

Przemierzając centrum miasta, zwróćmy uwagę na wieże kościołów Najświętszej Marii Panny i ewangelicko – metodystycznego. Bardziej zachwyca ten drugi. W jego pięknym drewnianym wnętrzu godne podziwu są zabytkowe organy. Z wieży widokowej roztacza się urokliwy krajobraz.
Ostróda zachowała jeszcze więcej architektonicznych perełek. Niewątpliwie ewenementem są dwa kompleksy koszarowe z czasów pruskich, zbudowane z czerwonej i białej cegły, nazywane tutaj Koszarami Czerwonymi i Białymi. W centrum miasta stoi również imponująca willa z czerwonej cegły. Była własnością Gladtkego, tutejszego przedsiębiorcy i właściciela cegielni. Jego nazwisko widnieje do dziś wypalone na niektórych cegłach budynku, a także na wielu domach w okolicznych wsiach. Od willi Gladtkego niedaleko do niedaleko do niemieckiego cmentarza oraz do nowego „starego miasta”. Miłośnikom historii i fotografii polecamy zapomniany cmentarz „Polską Górkę” przy ulicy Olsztyńskiej. Oprócz starych drzewostanów i żydowskich nagrobków znajdą tu grób Gustawa Gizewiusza, obrońcy polskości na tych ziemiach.

Natomiast fani muzyki reggae powinni przyjechać do Ostródy na największy w Polsce festiwal tej muzyki. Gościł na nim nawet konsul Jamajki, pisała prasa na Jamajce, a kapela nagrała piosenkę i teledysk pod tytułem „Pass thru da Ostróda”.